Jak to zrobiłam, krok po kroku:
Polecam!!!
Kotlety Pożarskie
Składniki:
-
700 g. piersi z indyka
-
1 mała cebula pokrojona
-
1 mała czerstwa kajzerka
-
1 małe jajko
-
sól i pieprz
-
woda do namoczenia kajzerki
-
olej do smażenia
-
2 łyżki masła
-
1 szklanka tartej bułki
Przepisy na KOTLETY
Sposób przygotowania:
Myjemy indyka , osuszamy i kroimy na kawałki.
Pokrojoną cebulę, smażymy do zeszklenia na 2-3 łyżkach oleju. Bułkę namaczamy w mleku.
Mięso, przestudzoną cebulę i przyprawy wrzucamy do malaksera i mielimy dokładnie, ale nie zbyt długo, aby nie zrobić całkowitej papki.
Jeśli używamy maszynki do mięsa, masę doprawiamy po zmieleniu. Dodajemy jajko, namoczoną i odciśniętą kajzerkę (nie odciskamy jej zbyt mocno, powinna być wilgotna bo to nadaje kotletom puszystość).
Dokładnie mieszamy.
Olej rozgrzewamy na patelni. Kotlety formujemy mokrymi rękami, obtaczamy w tartej bułce i obsmażamy na oleju z dwóch stron.
W osobnym garnku rozgrzewamy 2 łyżki oleju i masło, przekładamy zrumienione kotlety, przykrywamy i na małym ogniu/grzaniu dusimy przez ok. 30-40 min. W między czasie nie podnosimy przykrywki, żeby nie wypuścić pary.
Kolety podajemy z ziemniakami i surówkami.
Smacznego 🙂
8 komentarzy Ukryj
Mój synek uwielbia takie kotleciki. A z indyka najlepsze!
Jakie pyszne i delikatne.. nie tylko dla dzieci 🙂 Aczkolwiek kojarzą mi się z obiadkami u babci, jak byłam mała:)
Prawda, że nie tylko dla dzieci, mój mąż dzisiaj miał z nich super obiad:)
Z piersi z indyka nie próbowałam. Ciekawy sposób!
mnie zastanawia jak to możliwe, żeby trzymać kotlety pół godziny w tłuszczu, przecież się przypalą, a może dzięki pokrywce wytworzy się para i one będą się bardziej dusić niż smażyć? tylko czy wystarczy tej pary… mam zawsze problem z obsmażaniem mięsa, tłuszcz zawsze mi się przypali (do smażenia używam klarowanego masła lub masła i oliwy)
nie czepiam się, tylko mnie to zastanowiło, szukam właśnie przepisu na mielone z indyka 🙂
Basia
Basiu, po obsmażeniu kotlety dusimy na malutkim ogniu pod przykryciem i wtedy nie ma siły żeby się spaliły. Ponadto nie trzyma się ich w tłuszczu tylko tłuszcz jest na dnie a w czasie duszenia wytwarza się para i uwalniają soki z mięsa i cała ta mieszanina w połączeniu z tłuszczem daje bardzo pyszny sos. Myślę, że masło klarowane jest świetne do smażenia krótkiego, ja używam go do smażenia ryb albo polędwicy, ale kotlety wymagają mnie wyrafinowanego tłuszczu i tutaj najlepiej sprawdza się olej np. rzepakowy. Oczywiście w czasie obsmażania bułka z kotletów trochę się zbiera na patelni i lekko przypala, ale wtedy wystarczy przetrzeć patelnię ręcznikiem papierowym i nalać nową porcję oleju. Pozdrawiam:)
Dlaczego mi zawsze kotlety z drobiu wychodza takie suche i nie pulchne?
Kotlety drobiowe są zawsze trochę bardziej suche niż te z mięsa wołowego bo prawie nie ma w nich łuszczu. A pulchności nabierają dzięki bułce namoczonej koniecznie w wodzie a nie w mleku. Jeśli będziesz po obsmażeniu, dusić kotlety w garnku, pod przykrycie i dodasz do duszenia łyżkę masła to nie będą wcale suche.